הייטק

ירוחם הציבה לעצמה יעד של הקמת איזור תעשיית הייטק בעיר שיעסיק כ200 עובדים על בסיס קבוע. היווצרות של איזור תעשיה כזה תגוון  ותפתח את מקורות התעסוקה בעיר, לבני העיר  ולאוכלוסיות שיוכלו להשתקע. מעבר לתוצאות הישירות, לתעשיית הייטק בעיר יש השפעות עקיפות על איכות החינוך ועל מדדי רווחה רבים.

עד לפני חמש שנים ירוחם לא הופיעה על מפת ההייטק בארץ. במקום נבנה מבנה ייעודי  בסוף שנות התשעים שעמד שומם שנים רבות ואוכלס בתחילת 2013 על MIndCET, מרכז פיתוח וחדשנות של מטח, המרכז לטכנולוגיה חינוכית. MindCET הוא אחד המאיצים הראשונים שהוקמו בעולם עם התמחות ספציפית בתחום הedtech, ונחשב מודל ומוקד לעליה לרגל בתחום זה. הפיתוח בMindCET    בנוי כולו על יזמים עצמאית ומפעיל שלוש תכניות: מחקר ופיתוח בשיתוף חברות בתעשיה ואוניברסיטאות, אקסלרטור לסטרטאפים ותוכנית יזמות למורים. המודל של  MindCET מושתת על שילוב של הקהילה בתהליכי הפיתוח ועל שיתוף פעולה אסטרטגי עם מערכת החינוך של ירוחם. עם כניסת MindCET  למבנה הצטרף אליו בית תוכנה ירוחמי קמביום שפעל עד אז מתוך דירת מגורים בירוחם ומנה עובדים ספורים. כיום MindCET  מעסיק כ25 איש על בסיס קבוע בירוחם, ומארח מאות מבקרים בחודש מכל העולם, במסגרת האקתונים (מרתון פיתוח של 36 שעות), סדנאות, הרצאות בתחומים של חדשנות בטכנולוגיה וחינוך וכנסים בתחומים שונים.

כיום מעסיקה קמביום כ25 עובדים על בסיס קבוע, ומפתחת פיתוחים מתקדמים בתחום התוכנה עבור לקוחות בכל העולם. אל שתי החברות האלה הצטרפה Stepup , חברה ירוחמית לשיווק ומדיה אינטרנטית המונה כ8 עובדים ומתמחה באתרים ופעילות באוריינטציה שיווקית, ו Golocal מיזם המכשיר ומסייע בהשמת בוני אתרים, מפתחי מדיה, עיצוב ושיווק דיגיטלי. בצד מיזמים אלה  הוקם במתחם מייקר ספייס (makerspace) בשיתוף פעולה של MindCET  ומרכז המדעים של ירוחם.

בימים אלה מתחילה בניה של מבנה הייטק נוסף שיפעל בצמוד למבנה הקיים, ויציע מרחבי עבודה נוספים. המבנה החדש שמוקם על ידי MindCET  בתרומת מורט מנדל יהפוך להיות יחד עם המבנה הקיים לפארק הED Tech  הראשון בישראל. הפארק מוקדש בעיקר ליזמות היי טק בתחום החינוך והלמידה אך פתוח גם ליזמות הייטק כללית. הפארק החדש יכלול תמהיל ייחודי של תעשיה וקהילה, בצד חללי העבודה שיקלטו צוותי פיתוח וסטרטאפים נוספים. יפעלו במקום מעבדת מייקרים, יזמות של אנשי חינוך, ומרכז חוויה בתחום האדטק שימשוך ויעורר השראה בקרב צוותי חינוך מכל הארץ.

לינק לאתר MindCET http://www.mindcet.org/

לינק לאתר קמביום  http://www.cambium.co.il/

לינק לאתר stepup http://teamstepup.com